Forum Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE Strona Główna Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE
Stroroom WERTTREW'a
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Społeczny Opiekun Zabytków

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE Strona Główna -> Uwagi i propozycje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mohort
ModeratorDołączył: 07 Lut 2007
Posty: 3979
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 109 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa, Powiśle - Mokotów

PostWysłany: Pon 15:53, 05 Mar 2007    Temat postu: Społeczny Opiekun Zabytków

Szukając po internecie czegoś ciekawego znalazłem informacje na temat Społecznego Opiekuna Zabytków.
Zastanawiam się czy wśród użytkowników Forum nie byłoby potrzeby zdobycia takich uprawnień przez osoby chętne do pełnienia takiej funkcji na terenie na przykład swojej dzielnicy.
Może były by z tego jakieś konkretne korzyści. Na tym Forum odkrywane są różne tajemnice i miejsca z nimi związane. Niektóre z tych miejsc wymagają opieki prawnej ale nikt nie chce się tym zająć. Tak jak przy okazji wojennych napisów na ścianach ...
Może interwencja Społecznego Opiekuna Zabytków w jakiś sprawach by pomogła.

Poniżej zamieszczam informacje na ten temat znalezione w sieci:

Społeczna opieka nad zabytkami w Polsce: jak i dlaczego.

Osoby zainteresowane zabytkami zadają pytanie: po co właściwie istnieje społeczna opieka nad zabytkami, skoro powołane są specjalistyczne służby państwowe i samorządowe, wreszcie, co właściwie będzie należało do naszych obowiązków jako społecznego opiekuna zabytków?

Tak naprawdę rolą społecznego opiekuna zabytków jest uzupełnienie działalności służb specjalistycznych. Wiemy bardzo dobrze, że administracja państwowa nadzorująca zabytki jest nieliczna i źle opłacana, aby w sposób zadowalający zająć się postawionymi przed nią zadaniami.

My, jako mieszkańcy naszego miasta, gminy, regionu, znamy naszą okolicę najlepiej. Żadna osoba, która przybyła z zewnątrz "na inspekcję" terenu nie jest w stanie zajrzeć w każdy kąt, sprawdzić każdego budynku, spenetrować okolicznych lasów i parków w poszukiwaniu zapomnianych cmentarzy, kapliczek, krzyży... Jesteśmy w stanie wytropić ślady naszej przeszłości, kontrolować stan naszych znalezisk, bieżąco oceniać zagrożenia na jakie są narażone.

Informowanie służb konserwatorskich o stanie zabytków jest jednym z pierwszych i podstawowych obowiązków społecznego opiekuna zabytków. Należy informować o wszystkich nieprawidłowościach dotyczących obiektów zabytkowych lub innych cennych budowli, nawet w tedy, gdy nie ma się pewności co do tego, czy jaki jest stopień zagrożenia. Społeczny opiekun zabytków może zwrócić się z prośbą o pomoc do instytucji takich, jak: Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, organy architektury i urbanistyki oraz nadzoru budowlanego, itp.

Społeczny opiekun zabytków nie ogranicza się tylko do roli informatora. Może starać się, składając odpowiedni wniosek o uznanie wybranego obiektu za zabytkowy (wciągnięcie go na listę obiektów zabytkowych), a także o podjęcie jego renowacji, a nawet zdobyć na nią fundusze.

Jednak najważniejszym zadaniem społecznego opiekuna zabytków jest propagowanie piękna swojej okolicy, wartości wybranego zabytku, którego skutkiem może być rozwój turystyki i widoczne ekonomiczne korzyści wynikające z tego faktu.

Można także wstąpić do Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Artykuł 8 Statutu naszej organizacji stanowi: „Celem Towarzystwa jest podejmowanie działań i realizowanie przedsięwzięć zmierzających do ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego oraz pobudzanie inicjatywy społecznej na rzecz ochrony i opieki nad zabytkami”.


Warunki uzyskania tytułu społecznego opiekuna zabytków:
1. Opiekunem może być osoba, która interesuje się zabytkami i posiada pewien zasób wiedzy na temat ich ochrony.
2. Trzeba mieć ukończone 18 lat. Społeczny opiekun zabytków musi posiadać zdolność do czynności prawnych (pomyślcie o nauczycielach!).
3. Młodzi ludzie przygotowujący się do samodzielnej pracy społecznego opiekuna zabytków mogą (co jest bardzo pożądane, ze względu na praktykę) zrzeszać się w grupach tzw. zbiorowych społecznych opiekunów zabytków, gdzie pod opieką doświadczonego społecznego opiekuna przygotowują się do pełnienia samodzielnej funkcji opiekuna zabytków.

Jak to załatwić?
Opiekuna powołuje starosta, a powołanie takie podlega zatwierdzeniu przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, który przydziela konkretny obiekt pod opiekę. Zazwyczaj jest to obiekt w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania, ale istnieje możliwość sugestii ze strony samego opiekuna, który być może odczuwa szczególny sentyment do któregoś z zabytków.

Co wolno robić a czego robić nie należy?
1. Opiekun może podejmować inicjatywy zmierzające do bezpośredniego ratowania obiektu zabytkowego
2. Może zasięgać informacji o danym obiekcie w urzędach administracji państwowej i samorządowej, może zwracać się do stosownych instytucji w sprawie zagrożeń zabytku, itp.
3. Opiekunowi nie wolno wydawać, bez stosownego upoważnienia wojewódzkiego konserwatora zabytków, żadnych zakazów ani nakazów. Nie wolno podejmować żadnych interwencji fizycznych bądź prób wtargnięcia do pomieszczeń.

Podstawowe formy działania społecznych opiekunów zabytków to:
- profilaktyka, czyli zapobieganie zniszczeniom i dalszej dewastacji obiektu,
- kampania medialna - informowanie społeczności lokalnej o potrzebie ochrony zabytku, zdobywanie funduszy, inicjowanie działań,
- interwencje - począwszy od najprostszych u wojewódzkiego konserwatora zabytków, poprzez interwencje w urzędach państwowych i samorządowych, a skończywszy na zaangażowaniu środków masowego przekazu.


Napiszcie co o tym sądzicie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mohort
ModeratorDołączył: 07 Lut 2007
Posty: 3979
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 109 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa, Powiśle - Mokotów

PostWysłany: Pon 15:55, 05 Mar 2007    Temat postu:

W rozważaniach i trochę szerszym rozwinięciu tematu pomoże napewno podbudowa prawna z tym związana.

Wyciąg z ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami
Rozdział 10
Społeczni opiekunowie zabytków

Art. 102
1. Społeczni opiekunowie zabytków podejmują działania związane z zachowaniem wartości zabytków i utrzymaniem ich w jak najlepszym stanie oraz upowszechniają wiedzę o zabytkach.
2. Społeczny opiekun zabytków współdziała z wojewódzkim konserwatorem zabytków i starostą w sprawach ochrony zabytków i opieki nad tymi zabytkami.
3. Społecznym opiekunem zabytków może być osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie była karana za przestępstwa popełnione umyślnie oraz posiada wiedzę w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.
4. Zadania społecznego opiekuna zabytków może wykonywać również osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej.

Art. 103
1. Społecznego opiekuna zabytków ustanawia, na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków, starosta właściwy dla miejsca zamieszkania (siedziby) kandydata na społecznego opiekuna zabytków.
2. Na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków starosta cofa ustanowienie społecznego opiekuna zabytków, jeżeli opiekun przestał spełniać wymagania określone w art. 102 ust. 3 lub niewłaściwie wykonuje swoje zadania.
3. O ustanowieniu społecznego opiekuna zabytków lub cofnięciu takiego ustanowienia starosta zawiadamia wojewódzkiego konserwatora zabytków.
4. Starosta prowadzi listę społecznych opiekunów zabytków.

Art. 104
Społeczny opiekun zabytków jest uprawniony do pouczania osób naruszających przepisy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Art. 105
1. Osobie fizycznej pełniącej funkcję społecznego opiekuna zabytków starosta wydaje legitymację społecznego opiekuna zabytków, która zawiera jego zdjęcie, imię, nazwisko i miejsce zamieszkania, datę wydania legitymacji oraz podpis z podaniem imienia i nazwiska, a także stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania legitymacji.
2. Osobie prawnej lub innej jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, pełniącej funkcję społecznego opiekuna zabytków, starosta wydaje zaświadczenie, które zawiera informację o nadaniu uprawnień opiekuna, nazwę i siedzibę tej osoby lub jednostki, datę wydania zaświadczenia oraz podpis z podaniem imienia i nazwiska, a także stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania zaświadczenia.

Art. 106
1. Osobom zasłużonym w sprawowaniu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami przyznaje się odznakę "Za opiekę nad zabytkami".
2. Odznakę "Za opiekę nad zabytkami" przyznaje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1) ministra;
2) kierownika urzędu centralnego;
3) organu administracji rządowej w województwie;
4) organu jednostki samorządu terytorialnego;
5) organizacji społecznej, której celem statutowym jest opieka nad zabytkami.
3. Wnioski o przyznanie odznaki "Za opiekę nad zabytkami" są opiniowane przez Generalnego Konserwatora Zabytków.
4. Przyznanie odznaki osobie nie posiadającej obywatelstwa polskiego następuje w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zagranicznych.

Art. 107
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określi, w drodze rozporządzenia, tryb składania wniosków o przyznanie odznaki "Za opiekę nad zabytkami", jej wzór rysunkowy i wymiary oraz sposób jej wręczania i noszenia, uwzględniając wzornictwo stosowane w polskiej falerystyce.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maciejszkocki
Don PenetratoreDołączył: 14 Mar 2006
Posty: 2825
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 43 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: z Mokotowa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 17:19, 05 Mar 2007    Temat postu:

Ciekawe. Tylko czy dobrze zrozumiałem - czy taki SOZ jest przypisany do jednego konkretnego obiektu? Czy nie nie można by było być SOZ'em na jakimś obszarze?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
warszawiak
SeniorDołączył: 09 Lut 2006
Posty: 782
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: WARSZAWA ŚRÓDMIESCIE

PostWysłany: Pon 17:24, 05 Mar 2007    Temat postu:

bardzo ciekawe, ale czy nie warto by stworzyć stowarzyszenia?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zmisiek
Zasłużony dla SWDołączył: 22 Lut 2006
Posty: 1233
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa-Solec-Litewska

PostWysłany: Pon 17:38, 05 Mar 2007    Temat postu:

Myślę, że to drugie miało większy sens.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
warszawiak
SeniorDołączył: 09 Lut 2006
Posty: 782
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: WARSZAWA ŚRÓDMIESCIE

PostWysłany: Pon 17:45, 05 Mar 2007    Temat postu:

Powiem tak, stworzenie stowarzyszenia to nie będzie chyba wielki problem.

1. Napisać statut
2. Wybrać władze (przewodniczący, skarbnik, sekretarz)
2 Wybrać komisję rewizyjną (trzy osoby)

Z papierami isc do sadu zarejestrować i tyle. Przy statucie prawnym mozna by było zrobic o wiele wiecej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zmisiek
Zasłużony dla SWDołączył: 22 Lut 2006
Posty: 1233
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa-Solec-Litewska

PostWysłany: Pon 20:32, 05 Mar 2007    Temat postu:

Czyli potrzebowalibyśmy prawnika?
Do tego jakaś siedziba?

Pomysł nie jest zły, ale IMHO trzeba go bardzo szczegółowo przedyskutować.

PS
poza tym mam pewne obawy, tyle ostatnio stowarzyszeń powstaje... .
(że o ZODK i kole od roweru nie wspomnę).

Jeżeli rzeczywiście miałoby coś z tego wyrosnąć to muszą się w to zaangażować osoby, które rzeczywiście będą chciały poświęcić swój wolny czas i energię na rzeczywistą działalność. Powinniśmy o tym pamiętać.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
warszawiak
SeniorDołączył: 09 Lut 2006
Posty: 782
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: WARSZAWA ŚRÓDMIESCIE

PostWysłany: Pon 20:54, 05 Mar 2007    Temat postu:

Nie no prawnika to niekoniecznie, wzór statutów można sciągniąć z netu, napisanie statutu to wzasadzie nic trudnego tylko trzeba by było troszkę czasu na to poswięcić, pozatym tzreba okreslić czym dokładnie stowarzyszenie bedzie się zajmować.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hans Kloss
JuniorDołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: warszawa a dokladnie grochów

PostWysłany: Czw 0:53, 05 Sie 2010    Temat postu:

czy wzmiankowane stowarzyszenei powstało?
pomysł dobry w sumie troszku czasu bym znalazł......


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE Strona Główna -> Uwagi i propozycje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin