Forum Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE Strona Główna Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE
Stroroom WERTTREW'a
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Festiwal Nauki 2007

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE Strona Główna -> Ciekawe wydarzenia, imprezy oraz relacje z LASTMINUT ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cvn
Senior



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 455
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa - Górce

PostWysłany: Pią 20:31, 24 Sie 2007    Temat postu: Festiwal Nauki 2007

We wrześniu, jak co roku, odbędzie się Festiwal Nauki. I tradycyjnie na różnych uczelniach odbędą się wolnodostępne ciekawe wykłady Smile Kilka z nich zahacza w jakiś sposób o tematykę forum, więc informuję. Uwaga: grafik może się zmienić, więc przed samym Festiwalem lepiej sprawdzić daty, godziny i adresy na stronie [link widoczny dla zalogowanych] Wstęp bezpłatny.


OTWARCIE FESTIWALU, 21 września 2007, godz. 18

Auditorium Maximum UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Jaka Warszawa? – G. Buczek, urbanista (PW), M. Ostrowski (UW, SCI-ART), R. Szczepański, architekt.


Wydział Polonistyki UW, Krakowskie Przedmieście 26/28, budynek Wydziału

Warszawa romantyków – E. Szymanis, 27 IX godz. 16:30

(miałam wykłady z tym panem - rewelka:))


Instytut Historii Sztuki UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, budynek starego BUW

Sejmy elekcyjne a urbanistyka nowożytnej Warszawy – J. A. Chrościcki, 27 IX godz. 18, od 16 lat, W

Sejmy elekcyjne odbywały się w okolicach Warszawy (od wyboru Henryka Walezego do Stanisława Augusta). Poza dwoma sejmami odbytymi na Pradze, pozostałe związane były z Wolą (,,Kołem''). Kwatery uczestników elekcji wyznaczane były również poza obrębem ówczesnego miasta sięgając aż do Radzymina i Włoch, Bielan i Piaseczna. System dróg musiał być poprowadzony na nowo i szerszymi traktami, których część zamieniła się później w ulice.


Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66

Teatry warszawskie wczoraj i dziś w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie – A. Cywińska, E. Słomianowska-Kamińska, 24 IX godz. 17, W, P

Teatry warszawskie wczoraj i dziś w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie – wystawa – 25-28 IX godz. 9-21


Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Freta 16

Trasa turystyczna „Warszawskimi śladami Marii Skłodowskiej-Curie” – M. Sobieszczak-Marciniak, 29 IX godz. 11, od 10 lat, Wyc

Warszawa, o czym nie wszyscy wiedzą, była miastem Marii Skłodowskiej-Curie. Oprócz Paryża, Sceaux, Tatr wspominała ona to miejsce wielokrotnie; z Warszawą bardzo ciepło żegnała się w czasie ostatniego pobytu, w 1932 r. Przybliżymy uczestnikom miejsca, z którymi uczona była związana, które były dla niej ważne. Wbrew pozorom jest tych miejsc naprawdę wiele, choć niektóre budynki już dziś nie istnieją.


Instytut Geofizyki PAN, ul. Księcia Janusza 64

Czy Warszawie zagraża smog – ozon w przyziemnej warstwie atmosfery – J. Jarosławski, 29 IX godz. 12, od 16 lat, W, ND

Przedstawimy mechanizmy prowadzące do powstawania smogu fotochemicznego, przykłady występowania w Polsce i w innych krajach świata. Omówimy aktualny, rzeczywisty stan jakości powietrza w Warszawie, ryzyko wystąpienia zagrożeń smogiem fotochemicznym i wskażemy sposoby unikania tych zagrożeń.


Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5

Wokół Tłomackiego – J. Jagielski, 23 IX godz. 12, W

Wirtualny spacer po warszawskim przedwojennym placu Tłomackim. Uczestnicy będą mogli obejrzeć miejsca, których już nie ma.

Ludzie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem – E. Bergman, 30 IX godz.12, W

Przedstawimy sylwetki ludzi, z inicjatywy których powstała Wielka Synagoga na Tłomackiem. Punktem wyjścia będzie kopia aktu erekcyjnego wmurowanego 14 maja 1876 roku.


lTłomackie 3/5 i sala wystawowa w Błękitnym Wieżowcu – wejście od ul. Tłomackie

Zwiedzanie ekspozycji muzealnych w Żydowskim Instytucie Historycznym – 23 IX godz. 10-14, 30 IX godz. 10-14, Wys

Nieodpłatne zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych znajdujących się w Żydowskim Instytucie Historycznym: wystawy przedstawiającej historię getta warszawskiego (w tym projekcja filmu dokumentalnego pt. „912 dni getta warszawskiego”), galerii malarstwa, ekspozycji sztuki sakralnej, wnętrza synagogi. Dodatkowo w sali wystaw czasowych w „Błękitnym Wieżowcu” można zwiedzać wystawę czasową. Każdy zwiedzający otrzyma folder informacyjny na temat Instytutu i jego zbiorów.


Plac Unii Lubelskiej, spotkanie przy rogatce dawnym MZK

Plac Unii Lubelskiej i okolice, architektura i urbanistyka - Ewa Perlińska, 29 IX godz. 15, Wy

Plac Unii Lubelskiej - to tu kiedyś kończyła się Warszawa, czego pamiątką są dwie rogatki u wylotu placu. Okoliczne uliczki kryją wiele ciekawych kamienic, jak i willi wznoszonych tu od początku XX wieku.


Kolegium Nauk Społecznych i Administracji PW, ul. Noakowskiego 18/20

Zarys historii Politechniki Warszawskiej - M. Jakubiak, 23 IX godz. 11 , od 16 lat, W

Historia Politechniki Warszawskiej – najstarszej uczelni technicznej w Polsce – sięga 1826 roku. Zachowane dokumenty, zdjęcia i materiały filmowe umożliwiają w ciekawy sposób zaprezentowanie dziejów uczelni na tle burzliwych wydarzeń polityczno-społecznych XIX i XX wieku.


Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, Pruszków, pl. Jana Pawła II nr 2

Spotkanie z historią miasta Pruszkowa w jego teraźniejszej przestrzeni – Z. Mrówczyńska, 22 IX godz. 10, W, Wy

Miasto jako forma zorganizowanej przestrzeni od dawna zajmuje centralne miejsce w globalnym rozwoju. Nowoczesny krajobraz to krajobraz miejski. On nas otacza, organizuje nasze zwyczaje, życie codzienne, wpływa na twórczość. Należy więc go dobrze poznać, zrozumieć i jest to cel objazdu organizowanego po Pruszkowie – mieście w randze miasta powiatowego, ale i mieście w roli jednego z wielu satelitów, otaczających wielką, stołeczną aglomerację – Warszawę, która odegrała decydującą rolę w procesie jego powstania, rozwoju, tworzeniu jego życia społecznego i politycznego. W trakcie bezpośredniego poznawania, dzisiejszego miejskiego pejzażu Pruszkowa odnosić się będziemy, przy pomocy materiałów archiwalnych, do jego przeszłości. W trakcie tego objazdu i późniejszego spotkania, pracownicy Muzeum i jego uczestnicy, na których aktywny udział liczymy, postarają się zbudować pewnego rodzaju most ponad czasem, most, z którego, mamy nadzieję zobaczyć będzie można więcej, lepiej, dalej.

Muzeum Historyczne m. st. Warszawy, Rynek Starego Miasta 28/42

Sytuacja kobiety w Warszawie w drugiej połowie XIX wieku . Emancypacja. Sylwetki warszawianek – R. Morawski, 22 i 23 IX godz. 10:30, 29 IX godz. 14:30, 30 IX godz. 13:30, W, Wys, ND

Przedstawimy sytuację i role kobiet w drugiej połowie XIX wieku, ich dążenia do emancypacji kulturowej, oświatowej, obyczajowej oraz ekonomicznej. W początkach XIX wieku normy społeczne ograniczały pozycje kobiety do funkcji Córki – żony – matki, będących pod opieką ojca, męża i następnie dzieci. Miejsce kobiet widziano w salonie i rodzinie. Akceptowano działalność w literaturze, sztuce, teatrze, nauczycielstwie (guwernantki), jako służących i robotnic (warstwy niższe). Najlepszym przykładem nierównych szans kobiet i mężczyzn było wykształcenie. Szkoły średnie dla dziewcząt nie kończyły się maturą, czyli w praktyce Studia były dla nich niedostępne. W drugiej połowie XIX wieku nastąpiło wiele przeobrażeń społecznych. Emancypacja kobiet przełamała niektóre bariery i w efekcie w 1918 roku doprowadziło do zrównania w prawach z mężczyznami. Jednym z przejawów równouprawnienia było przyznanie kobietom pełnych praw wyborczych oraz zakończenie nauki żeńskich szkół średnich maturą.

[/b]Pokaz filmów „Dla szczęścia ludzkości” i „O Warszawie raz jeszcze”[/b] – Z. Burakowska, 22 IX godz. 12:30, 23 IX godz. 11:30, F ND

Pokaz filmów o reklamach warszawskich przełomu XIX i XX wieku oraz o Warszawie końca lat sześćdziesiątych XX wieku

Księstwo Warszawskie a Napoleon – J. Miniewicz, 22 IX godz. 11:30, 15, 23 IX godz. 10:30, 13:30, 29 IX godz. 10:30, 13:30, 30 IX godz. 12, 15, W, Wys, ND

Krótki rys dokonań Napoleona. Geneza Księstwa Warszawskiego. Pobyt Napoleona w Warszawie i pamiątki warszawskie po Napoleonie. Romans z Marią Walewską. Dyrektor Wojny ks. Józef Poniatowski i gen. Henryk Dąbrowski. Administracja i konstytucja Księstwa oraz trwałość kodeksu Napoleona. Wojna z Austrią (1809) i wyprawa na Moskwę ( 1812 – tzw. druga wojna polska ) oraz jej konsekwencje.

Modni warszawiacy i warszawianki – I. Mizerska, 22 IX godz. 11:30,15, 23 IX godz. 10:30, 13:30, 29 IX godz.10:30, 13:30, 8-11 lat, P, ND

Zapoznamy dzieci z modą i obyczajowością dawnej Warszawy (głównie XVIII i XIX - wiecznej.) Charakter pogadanki o dawnej modzie na podstawie strojów, obrazów, portretów, zdjęć. Uczestnicy są oprowadzani po prezentującej je ekspozycji. Pokażemy też jak żyli mieszkańcy XIX-wiecznej kamienicy oraz jak zmieniał się styl życia dawnych warszawiaków.


zbiórka ul. Hoża 51 (przed bramą wytwórni serów topionych)

Zakłady przemysłowe warszawskiego Śródmieścia przemysłowego - J. Sudecki, b/o, 30 IX godz. 12, Wy

Przejście z grupą i prezentacja historii oraz stanu obecnego pięciu fabryk

Muzeum Historii Żydów Polskich

Ohel – naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta (u zbiegu ulic Anielewicza, Zamenhofa i Lewartowskiego)

Żydowska Warszawa na fotografiach dawnych i współczesnych – H. Liebermann, 23 IX godz. 12, P

Zapoznamy z obrazami miejsc związanych z życiem żydowskich mieszkańców Warszawy. Będziemy pracować ze starymi zdjęciami oraz współczesnymi fotografiami, rozpoznając obiekty ze swojego otoczenia. Umieszczając zdjęcia poszczególnych obiektów na mapie Warszawy, będziemy mogli odkryć zasięg żydowskiej obecności w stolicy Polski.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cvn
Senior



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 455
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa - Górce

PostWysłany: Pią 20:38, 24 Sie 2007    Temat postu:

Wśród "lekcji festiwalowych" też jest kilka o Warszawie... ale ich jest mniej, więc już nie będę selekcjonować tylko zarzucę linka Smile [link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cvn
Senior



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 455
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa - Górce

PostWysłany: Pon 20:33, 15 Wrz 2008    Temat postu:

Co prawda już nie 2007, ale nie będę zakładać specjalnie nowego tematu Wink

Program Festiwalu Nauki 2008 (19-28 września):

[link widoczny dla zalogowanych]

Tym razem nie muszę selekcjonować, bo na stronie jest wyszukiwanie wg tematyki Smile Wystarczy wybrać kryterium "Warszawa, Polska" i pokazuje się spis kilkudziesięciu wykładów (także dyskusji, wycieczek) związanych z Warszawą Smile

Dla mnie najciekawsze:


161
Nalewki, Nowolipki, Miła… Życie codzienne w Dzielnicy Północnej
środa, 24. wrzesień 2008 17:00
o
162
Niezatarte ślady getta warszawskiego
czwartek, 25. wrzesień 2008 17:00
o
342
Serce Ochoty – plac Narutowicza I okolice
sobota, 20. wrzesień 2008 15:00
o
343
Saska Kępa – dzielnica nowoczesności
sobota, 20. wrzesień 2008 15:00
o
344
Między formą a polityką. O warszawskiej architekturze socrealistycznej
niedziela, 21. wrzesień 2008 15:00


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cvn
Senior



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 455
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa - Górce

PostWysłany: Nie 19:31, 21 Wrz 2008    Temat postu:

Byliśmy już z Tapirem na wycieczce "Serce Ochoty – plac Narutowicza i okolice". Prowadziła historyczka sztuki z UW, opowiedziała mnóstwo anegdotek i ciekawostek dotyczących placu i budynków znajdujących się nieopodal. Było warto!

Wydarzenia związane z Festiwalem Nauki są naprawdę bardzo ciekawe, polecam gorąco.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE Strona Główna -> Ciekawe wydarzenia, imprezy oraz relacje z LASTMINUT ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin