Forum Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE Strona Główna Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE
Stroroom WERTTREW'a
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zakłady fotograficzne dawnej Warszawy
Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE Strona Główna -> Ciekawostki "z" i "o" Warszawie.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kertoip
Senior



Dołączył: 10 Sie 2010
Posty: 1470
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Bielany
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 10:47, 20 Maj 2011    Temat postu: Zakłady fotograficzne dawnej Warszawy

Rozpoczynam nowy temat, bo podobnego tu nie znalazłem, a jest to z racji moich zainteresowań fotograficznych wątek dla mnie niezwykle pasjonujący.

Jeśli macie w swoich zbiorach jakieś ciekawe pamiątki po przedwojennych warszawskich fotografach, to "podzielcie się" nimi właśnie tutaj.

Ja zacznę od koperty, którą wygrzebałem w pudle ze zdjęciami u pewnego handlarza na jednym z warszawskich targowisk. Oczywiście szukałem ciekawych zdjęć, gdy w pewnej chwili trafił w moje ręce kawałek papieru. Już miałem go odłożyć, bo interesowały mnie przede wszystkim zdjęcia, ale kątem oka dostrzegłem logo "J. Franaszek" i zatrzymałem swój wzrok nieco dłużej. Po chwili dolna szczęka stuknęła mi o glebę! Trzymałem w swoich rękach, coś, co normalnie rzadko kiedy jest specjalnie przechowywane i raczej traktuje się jak zwykłego śmiecia. Była to oryginalna koperta firmowa (wielkość formatu pocztówkowego) na zdjęcia wykonane w jednym z przedwojennych warszawskich zakładów foto. Lekko naderwana i sponiewierana "walaniem się" w pudle, ale w sumie w idealnym stanie! Gość dał mi ją za "friko" gdy spytałem, czy mogę zawinąć wybrane z pudła i kupione u niego zdjęcia w kopertę, "żeby mi się nie rozsypały" Smile

Z wierzchu wyglądała tak:



A w środku następująco:



Na kopercie zachowało się nazwisko osoby, która robiła zdjęcia w zakładzie: Myszkowska, liczba odbitek: 7 i kwota: 1,40 zł. Nie było daty, ale nazwa zakładu i adres pozwoliły dzięki przeszukaniu książek telefonicznych na ustalenie przybliżonego datowania.

Zakład "Fotorex" należał do Jakuba Szkłowina i znajdował się na Marszałkowskiej 135 w latach (co najmniej) 1936-1938. Książka telefoniczna 1939/1940 jako adres firmy podaje już Złotą 24. Przenosiny miały chyba związek z rozbiórką Marszałkowskiej 135 (to był narożnik Świętokrzyskiej) tuż przed wybuchem wojny pod budowę 6-piętrowej kamienicy, której jednak nie zdążono już wybudować. Fabryka fotochemiczna Franaszka powstawała w latach 1936-1938, a zatem samą kopertę można datować bezpiecznie na rok 1938. Przeglądając archiwalne zdjęcia na portalu [link widoczny dla zalogowanych] trafiłem na elewację od strony Marszałkowskiej z szyldem firmy Fotorex (na zdjęciu przysłonięta nieco pniem drzewa):



Zakład miał świetną lokalizację więc z pewnością wielu warszawiaków robiło tu swoje zdjęcia. Jest więc nadzieją, że może kiedyś uda mi się upolować jakąś odbitkę z sygnaturą czy pieczątką Fotorexu do mojej kolekcji.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kertoip dnia Pią 22:20, 05 Sie 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kertoip
Senior



Dołączył: 10 Sie 2010
Posty: 1470
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Bielany
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 16:36, 05 Cze 2011    Temat postu:

Dziś udało mi się wypatrzyć na stronie Ryszarda kolejny zakład fotograficzny. Chodzi o Foto "Moro" z ulicy Freta 18 (jest też w książce telefonicznej z 1937). W swoich zbiorach mam takie zdjęcie, na odwrocie którego przybito dość oryginalną pieczątkę zakładu:



i zdjęcie z [link widoczny dla zalogowanych] z widocznym szyldem nad wejściem:


Kolejne zakłady, mam nadzieję, już niebawem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kertoip
Senior



Dołączył: 10 Sie 2010
Posty: 1470
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Bielany
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 11:02, 30 Cze 2011    Temat postu:

Pokazałem znajomemu moje "znalezisko" - kopertę z zakładu "Fotorex" opowiadając z pasją, w jaki "cudowny" sposób udało mi się ją zdobyć, a ten mówi: "Mam coś podobnego, jak chcesz, to ci dam." Minął chyba najdłuższy w świecie tydzień, podczas którego zastanawiałem się, czy znajomy się nie rozmyśli, czy odnajdzie to, co mi obiecał i czy to będzie to, o czym myślę. W końcu spotykamy się ponownie i oto dostaję piękną kopertkę na zdjęcia legitymacyjne z zakładu Władysława Miernickiego "Studio", który mieścił się na ul. Marszałkowskiej 88:

[link widoczny dla zalogowanych]

Dwie koperty to już "początek kolekcji" - w każdym razie mam nadzieję, że nie koniec Wink
Ze strony Ryszarda odszukałem zdjęcie, na którym widać (jak mniemam) fragment szyldu przed wejściem do zakładu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Pogrzebałem oczywiście także w swoich zbiorach ikonograficznych i znalazłem zdjęcie z prostą pieczątką zakładu, opisane już powojenną datą (czerwiec 1945):

[link widoczny dla zalogowanych]

Władysław Miernicki był znanym i cenionym portrecistą, jego fotografie można obejrzeć m.in. na stronach NAC, które przejęło jego archiwum.

[edit] W zbiorach odszukałem jeszcze przedwojenny portret z eleganckim "suchym stemplem" z tego zakładu:



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kertoip dnia Nie 13:28, 24 Lip 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kertoip
Senior



Dołączył: 10 Sie 2010
Posty: 1470
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Bielany
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 15:52, 19 Lip 2011    Temat postu:

W dzisiejszym odcinku ciekawostka przywieziona przeze mnie kilka dni temu z Krakowa:



Niby klasyczna ulicówka, z niezbyt ciekawym tłem, ale moją uwagę zwrócił stempel zakładu "Sport-Film" widoczny na odwrocie:

[link widoczny dla zalogowanych]

Stemple zakładów fotograficznych były przystawiane, jeśli już, to na zdjęciach wykonywanych w atelier. A tu ulicówka ze stemplem!? Nadgorliwy właściciel zakładu kazał czeladnikowi ostemplować wszystkie odbitki? Chyba raczej nie.

W tle niewiele widać, ale jest reklama firmy A. M. S. Futra. Sprawdzam zatem w książkach telefonicznych i wyskakuje mi ten sam adres, jak na stemplu zakładu foto - Marszałkowska 129. Wszystko jasne. Zakład musiał mieć na ulicy polującego na przechodniów pracownika! Chyba w ten sposób zostali sfotografowani moi krakowianie, goszczący w stolicy.

[edit] kolejna ulicówka z tego zakładu wyłowiona na allegro:



Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez Kertoip dnia Pią 9:58, 01 Kwi 2016, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mohort
Moderator



Dołączył: 07 Lut 2007
Posty: 3979
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 109 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa, Powiśle - Mokotów

PostWysłany: Wto 22:45, 19 Lip 2011    Temat postu:

Mam pieczątki paru zakładów fotograficznych z Warszawy, może będą pasowały do tego tematu:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tg3a
Senior



Dołączył: 05 Maj 2010
Posty: 787
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 0:52, 20 Lip 2011    Temat postu:

Witam.

To może i ja zamieszczę pieczątkę z pewnego przedwojennego zdjęcia zrobionego w atelier gdzieś na Lesznie, najprawdopodobniej w okresie 1930-33. Niestety pieczątka jest dość blada, a w dodatku rozmazana:
[link widoczny dla zalogowanych]
Może jednak uda się zidentyfikować tego fotografa.

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez tg3a dnia Śro 0:53, 20 Lip 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kertoip
Senior



Dołączył: 10 Sie 2010
Posty: 1470
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Bielany
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 8:38, 20 Lip 2011    Temat postu:

tg3a napisał:
Witam.

To może i ja zamieszczę pieczątkę z pewnego przedwojennego zdjęcia zrobionego w atelier gdzieś na Lesznie, najprawdopodobniej w okresie 1930-33. Niestety pieczątka jest dość blada, a w dodatku rozmazana:
[link widoczny dla zalogowanych]
Może jednak uda się zidentyfikować tego fotografa.


Dzięki serdeczne za stemple!

Ten ostatni pochodzi z zakładu "Oaza" - ul. Leszno 28 (róg Karmelickiej)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tg3a
Senior



Dołączył: 05 Maj 2010
Posty: 787
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 12:12, 20 Lip 2011    Temat postu:

A ja ślicznie dziękuję za rozpoznanie!

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kertoip
Senior



Dołączył: 10 Sie 2010
Posty: 1470
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Bielany
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 13:00, 20 Lip 2011    Temat postu:

A co tu rozpoznawać, skoro wszystko "jak byk" napisane Wink
Ten zawijas bardzo ładny. Może trafi się kiedy lepszy stan...

A tymczasem jeszcze jeden stempel, z czasów okupacji - Zakład Henryka Bietkowskiego przy Miodowej 3:



[edit] H. Bietkowski prowadził zakład przy ul. Krakowskie Przedmieście 79. Po zburzeniu kamienicy we wrześniu 1939 przeniósł się na ul. Miodową 3, gdzie prowadził zakład w latach 1940-1944. Kamienica ta została całkowicie zniszczona podczas powstania. Po wojnie otworzył swój zakład na Krakowskim Przedmieściu 16/18, naprzeciwko Kościoła Św. Krzyża.

i krótka wzmianka na temat zakładu znaleziona w sieci:

Po tej samej stronie ulicy, bliżej Miodowej, znajdował się zakład fotograficzny pana Bietkowskiego, naszego "nadwornego" fotografa. Od kiedy sięgam pamięcią, zawsze zdjęcia do wszelkiego rodzaju dowodów i dokumentów, a także z różnych uroczystych okazji, cała nasza rodzina robiła w tym zakładzie. Dom ten został całkowicie zniszczony podczas Powstania. Po wojnie pan Bietkowski otworzył swój zakład na Nowym Świecie [właśc. - na Krakowskim Przedmieściu 16/18 - przyp. Kertoip], naprzeciwko Kościoła Św. Krzyża. Robiłem tam zdjęcia do legitymacji uczelnianych, a także ślubne. Tradycji stało się zadość.
[link widoczny dla zalogowanych]


[edit] Na pocztówce z 1915 wypatrzyłem szyld z napisem Fotografja na budynku Miodowa 3, ale to było wcześniejsze atelier Jana Mieczkowskiego:



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kertoip dnia Wto 10:20, 30 Sie 2011, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mohort
Moderator



Dołączył: 07 Lut 2007
Posty: 3979
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 109 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa, Powiśle - Mokotów

PostWysłany: Śro 22:22, 20 Lip 2011    Temat postu:

Kolejna porcja fotografów ...

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kertoip
Senior



Dołączył: 10 Sie 2010
Posty: 1470
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Bielany
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 10:00, 21 Lip 2011    Temat postu:

Ślicznie dziękuję!!! Kolega ma zdaje się, piękną kolekcję...
Gorąco proszę o jeszcze!

Mohort napisał:

[link widoczny dla zalogowanych]


O, "Murillo" to bardzo znany zakład z XIX-wiecznymi tradycjami.
[link widoczny dla zalogowanych]

[edit] W Korzeniach miasta, t 2 na jednej z pocztówek wypatrzyłem coś jakby gablotkę ze zdjęciami w kamienicy Leszno 4:

Kasprzycki na 226 stronie pisze, że Piszczatowski przeniósł się w początkach XX wieku z Leszna na Krakowskie Przedmieście 40 (obok redakcji "Kuriera Warszawskiego"). Ale analiza zawartości książek telefonicznych pokazuje, że na Lesznie 4 siedział przynajmniej od 1908 do 1916 (a na Krakowskim Przedmieściu 40 pojawia się po raz pierwszy w książce z roku 1926). A zatem przeniósł się z Leszna między 1916 a 1926 rokiem. Może po odzyskaniu niepodległości? Od 1940 roku jego zakład mieścił się na ulicy Nowy Świat 6. [/edit]

Jan Piszczatowski był ponadto w latach 30.-tych prezesem Zarządu Cechu Fotografów Chrześcijańskich w Warszawie. Tu widać go na zdjęciu (to ten pan z wąsem w środku):
[link widoczny dla zalogowanych]


Od siebie wrzucam jeszcze dwie pieczątki "luzem":

Błaszkiewicz & Hostman
[link widoczny dla zalogowanych]

Foto-Elite
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kertoip dnia Sob 22:00, 23 Lip 2011, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mohort
Moderator



Dołączył: 07 Lut 2007
Posty: 3979
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 109 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa, Powiśle - Mokotów

PostWysłany: Czw 20:54, 21 Lip 2011    Temat postu:

Kertoip napisał:
Gorąco proszę o jeszcze!

Coś jeszcze się znajdzie...

[link widoczny dla zalogowanych]

"zagraniczniak jakiś czy co?..."

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kertoip
Senior



Dołączył: 10 Sie 2010
Posty: 1470
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Bielany
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 9:56, 22 Lip 2011    Temat postu:

Pięknie dziękuję!!! Takich rarytasów (jeszcze?) nie mam w swojej kolekcji...

Mohort napisał:


"zagraniczniak jakiś czy co?..."

[link widoczny dla zalogowanych]


Kiedyś to Warszawa była europejską metropolią z prawdziwego zdarzenia, niemal co trzeci obywatel to był "zagraniczniak" Smile.
A poniżej info o Leonie z Wikipedii:
[link widoczny dla zalogowanych]

[edit] I proszę, "ustrzeliłem" dziś sygnowany portret z atelier pana Forberta. Wygląda mi to na odręczny podpis wykonany ołówkiem kopiowym na "mokrym zdjęciu". Data chyba 1909 albo 1919.



i zbliżenie:



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kertoip dnia Nie 13:35, 24 Lip 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kertoip
Senior



Dołączył: 10 Sie 2010
Posty: 1470
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Bielany
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 10:23, 22 Lip 2011    Temat postu:

Mohort napisał:

Coś jeszcze się znajdzie...

[link widoczny dla zalogowanych]


Do kompletu stempel z 1929 (niestety wyszperany z netu):

[link widoczny dla zalogowanych]

i ten drugi:

Cytat:


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Kertoip dnia Wto 10:45, 26 Lip 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mohort
Moderator



Dołączył: 07 Lut 2007
Posty: 3979
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 109 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa, Powiśle - Mokotów

PostWysłany: Pią 21:36, 22 Lip 2011    Temat postu:

Ciąg dalszy ... cztery adresy z ulicy Chłodnej.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE Strona Główna -> Ciekawostki "z" i "o" Warszawie. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następny
Strona 1 z 11

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin