Forum Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE Strona Główna Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE
Stroroom WERTTREW'a
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Błonie i okolice - szybki wypad 13.01.2007.
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE Strona Główna -> Ciekawe wydarzenia, imprezy oraz relacje z LASTMINUT ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WERTTREW
Ojciec Założyciel



Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 11234
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 302 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa, PL

PostWysłany: Pon 10:32, 15 Sty 2007    Temat postu: Błonie i okolice - szybki wypad 13.01.2007.

Napiszę tu, bo to chyba najlepsze miejsce, chciaż ten nasz wypad nie był ani "eskapadą", ani "lastminutą" (raczej bliżej takiej dyskretnej lastminuty Wink ).
Otóż w sobotę Kolega lido zechciał podzielić się ze mną kilkoma ciekawymi miejscami i historiami z okolic Błonia. Pogoda była mokra i wiejąca, ale dało się przeżyć. Do tego spotanie, w najmniej oczekiwanym miejscu, z tzw. tubylcem zaowocowało szalenie ciekawymi wspomnieniami tego ostatniego. Wspomnienia dotyczyły słynnego wpadku Hetzera do Utraty i kilku innych epizodów wojennych. Super sprawa! Zawsze mówiłem, że w naszej "dziedzinie" niezbędne jest szczęście!!! Wink
Byliśmy jeszcze w ruinach pałacu w Cholewach, oglądaliśmy kilka przydrożnych krzyży, przedwojenną figurę z piaskowca, tajemniczą piwniczkę (Wink ), etc. etc. W między czasie znaleźliśmy "coś", co moze okazać się bardzo ciekawą wojenna pamiątką. Chwilowo znalezisko jest na etapie identyfikacji, jak specjaliści ustalą, że to coś inspirującego - poinformuję!
Kończąc tę krótką opowieść o sobocie chcę jeszcze dodać, że wieczorem dotarłem jeszcze na cmentarz w Rokitnie - też bardzo ciekawe miejsce. Wracając wypatrzyłem jeszcze coś pod Pruszkowem, ale, że i noc szła i pamięć w aparacie wyszła - darowałem sobie penetrację.

Zdjęcia ilustrujące odwiedzone przez nas miejsca wrzuce jutro.

Dziś chcę bardzo podziękować lido, że mogłem w wielce pouczający i symatyczny sposób spędzić te kilka godzin. Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin Ożarów Maz
Senior



Dołączył: 30 Sie 2006
Posty: 203
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Ożarów Mazowiecki
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 23:20, 15 Sty 2007    Temat postu:

Szkoda ze nie wiedzialem w waszej akcji, bo takze chetnie bym sie doczepił Sad Ale nic moze innym razem Cool

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zmisiek
Zasłużony dla SW



Dołączył: 22 Lut 2006
Posty: 1233
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa-Solec-Litewska

PostWysłany: Wto 4:30, 16 Sty 2007    Temat postu:

To było tajne, czy jak?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lido
Senior



Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 206
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Błonie

PostWysłany: Wto 8:58, 16 Sty 2007    Temat postu:

ja jestem otwarty na powtórke. Tym bardziej, że znowu nie jestem zadowolony ze zdjecia piaskowcowej figury z XIX wieku. No i nie wiadomo czy uda się znowu znaleźć kawał ciężkiego żelastwa Smile
Fajnie będzie jak się okaże że to co znalazł Werttrew to nie część od kombajnu.
W planach mam spacer w rejon grodziska na Osieku. Zapraszam.

W innym wątku zaraz wkleję link do zdjęć z wczorajszego mojego spaceru.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WERTTREW
Ojciec Założyciel



Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 11234
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 302 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa, PL

PostWysłany: Wto 10:42, 16 Sty 2007    Temat postu:

Obiecane zdjęcia z tego wypadu.
Tajny? A gdzież tam - dostałem zaproszenie to się stawiłem! Wink

Cholewy. Figura, resztki pałacu.
[link widoczny dla zalogowanych]

Okolice, w których zaległ Hetzer i wyrzucono broń ... oraz trochę sielskiej, mazowieckiej klimaty.
[link widoczny dla zalogowanych]

Bramki. Droga do ex-pałacu. Krzyż na młyńskim kole.
[link widoczny dla zalogowanych]

Rokitno. Kościelno-cmentarne widoczki.
[link widoczny dla zalogowanych]
Zwracam uwagę na ten ostatni nagrobek w formie walca. Niestety noc już była i widoczność słaba, ale ciekawa forma dosyć.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Yorik
Senior



Dołączył: 21 Maj 2006
Posty: 975
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/7

PostWysłany: Wto 14:01, 16 Sty 2007    Temat postu:

Ta pierwsza figura to chyba św. Jan Nepomucen. On był bodajże od powodzi.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WERTTREW
Ojciec Założyciel



Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 11234
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 302 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa, PL

PostWysłany: Wto 15:03, 16 Sty 2007    Temat postu:

Bladego pojęcia nie mam, szczerze mówiąc. Confused
Zastanawiam się czy te wygibusy na cokole (są od tyłu) to tylko zdobienia, czy jakiś konkretny znak? W końcu pałac był kilkaset mertrów dalej ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Yorik
Senior



Dołączył: 21 Maj 2006
Posty: 975
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/7

PostWysłany: Wto 15:51, 16 Sty 2007    Temat postu:

Z tego co sobie przypominam św. Jan Nepomucen nie chciał wyjawić tajemnicy spowiedzi czeskiemu królowi Wacławowi IV i ten za karę kazał go utopić w Wełtawie (XIVw.). Jego kult był bardzo rozpowszechniony w Polsce od XVIIIw. Gdzieś czytałem, że był uważany za patrona chroniącego od powodzi i jego figurek jest szczególnie dużo tam, gdzie często dochodziło do powodzi i wylewów. W Rzeszowie na przykład Wisłok jest taką rzeką, która sukcesywnie zalewała okolice i kilkakrotnie zmieniała swoje koryto. Nawet teraz po uregulowaniu co kilka lat wystepuje z koryta i zalewa okoliczne tereny. I tutaj właśnie jest figurka św. Jana Nepomucena jest w zewnętrznej ścianie kościoła farnego (raczej była, bo chuligani ją niedawno uszkodzili) i duża kaplica przydrożna na Staromieściu. Może też być tak, ze umiejscowienie tego świetego na zdjęciu przez Ciebie umieszczonym nie ma nic wspólnego z powodziami. Na przykład obrali go sobie za patrona albo kaplica pałacowa była pod jego wezwaniem.
Przyznam, że jeśli chodzi o te sprawy też jestem cienki. Tylko sobie tak głosno myślę w nadziei, że ktoś znający się na rzeczy uściśli moje bajania.

A na cokole (drugie zdjęcie) wg mnie może to też być jakiś herb szlachecki, zatarty przez warstwy farby. Widać jakby zarys tarczy herbowej i klejnot u góry. Na tarczy majaczy jakaś pionowa kreska (czy mi sie wydaje ?) - strzała? Oczami wyobraźni widze tam podkowę ze strzałą w środku (Dołęga?). Gdyby porównać z herbami właścicieli pałacu i zrobić retusz fotografii może coś by wyszło.
A może to naprawdę tylko element zdobniczy? Trudno powiedzieć, bo strasznie zatarty.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WERTTREW
Ojciec Założyciel



Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 11234
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 302 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Warszawa, PL

PostWysłany: Wto 16:26, 16 Sty 2007    Temat postu:

Teoria Twoja może się tzw. kupy trzymać, bo 100 metrów od figury płynie sobie Utrata. Może potężna to ona nie jest, ale nie wykluczone, że wylewna! To chyba lido mógłby więcej powiedzieć, on w tych okolicach wychowany. Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lido
Senior



Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 206
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Błonie

PostWysłany: Wto 17:05, 16 Sty 2007    Temat postu:

utrata wylewała, i z 8-10 metrowej rzeki robiła się 100-150 metrowa, ale szkód nie robiła bo zalewała łąki i to zawsze po roztopach. Zresztą patrząc na koryto utraty widać własnie jakby dwa koryta. Kilkadziesiąt metrów od właściwego koryta na obydwu brzegach jest jakby skarpa.
Ale wyczytałem właśnie że Jan Nepomucen miał czuwać też nad przeprawami wodnymi. A most w tym rejonie wędrował. Mógł być w XIX wieku na wysokości figury i to by się składało z układanką dlaczego czołg pomylił drogę.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Yorik
Senior



Dołączył: 21 Maj 2006
Posty: 975
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/7

PostWysłany: Wto 20:08, 16 Sty 2007    Temat postu:

lido napisał:

Ale wyczytałem właśnie że Jan Nepomucen miał czuwać też nad przeprawami wodnymi. A most w tym rejonie wędrował. Mógł być w XIX wieku na wysokości figury i to by się składało z układanką dlaczego czołg pomylił drogę.


No to mamy "hydrozagadkę". Very Happy

O właśnie. A oprócz mostów przeprawy to także brody (nie w znaczeniu fryzjerskim). Widać św. Jan Nepomucen w ogóle był specjalistą od spraw hydrologicznych, tak jak św. Florian od ognia.
Ale jak widać nordycy od Hetzera nie zanieśli w porę modłów i święty sie na nich zagotował. Wink

A co do znaku na cokole dla porównania wklejam herb z dziewiętnastowiecznego nagrobka. To akurat herb Jasieńczyk, którym Jabłońscy się pieczętowali (nie wszyscy, byli i tacy, którzy pieczętowali się Bończą).

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
miki
Junior



Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 83
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/7

PostWysłany: Śro 0:40, 17 Sty 2007    Temat postu:

lido napisał:
ja jestem otwarty na powtórke. Tym bardziej, że znowu nie jestem zadowolony ze zdjecia piaskowcowej figury z XIX wieku. No i nie wiadomo czy uda się znowu znaleźć kawał ciężkiego żelastwa Smile
Fajnie będzie jak się okaże że to co znalazł Werttrew to nie część od kombajnu.
W planach mam spacer w rejon grodziska na Osieku. Zapraszam.

W innym wątku zaraz wkleję link do zdjęć z wczorajszego mojego spaceru.


Od dawna mnie zżera ciekawość, czy jest jedno grodzisko, to na przeciwko magazynów na Kopytowie, czy jest jeszcze jakieś inne na Osieku.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin Ożarów Maz
Senior



Dołączył: 30 Sie 2006
Posty: 203
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Ożarów Mazowiecki
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 1:29, 17 Sty 2007    Temat postu:

A ja jestem ciekaw co to takiego panowie metalowego wytargali i nie chca sie pochwalic?? Moze jakas fotka, pomozemy w identyfikacji czy to oby nie czesc jakiegos Bizona Cool A ze sam czasami cos ciekawego gdzies z glebi ziemi lub z powierzchni ziemi przytargam to tym bardziej rosnie moja ciekawosc. Shocked
Pozdrawiam Marcin GH PATRIA


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
snake242
Senior



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 736
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Pruszków

PostWysłany: Śro 1:55, 17 Sty 2007    Temat postu:

...Powiem szczerze że ja tez jestem ciekaw co tam Ojciec znalazł?...

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez snake242 dnia Śro 12:41, 17 Sty 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lido
Senior



Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 206
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/7
Skąd: Błonie

PostWysłany: Śro 5:42, 17 Sty 2007    Temat postu:

miki napisał:
Od dawna mnie zżera ciekawość, czy jest jedno grodzisko, to na przeciwko magazynów na Kopytowie, czy jest jeszcze jakieś inne na Osieku.
[link widoczny dla zalogowanych]
prace wykopaliskowe prowadzone były w rejonie gdzie na planie są Bukowskiego, Batalionów Chłopskich, w najwyższym punkcie skarpy nad Utratą w tym miejscu. To było jakieś 15 lat temu. Podobno odnaleziono fragmenty drewnianych umocnień i zabudowań. Latem teren nie da sie zbadać bo 1,5 metrowe pokrzywy wszystko zasłaniają.

Werttrew powiedział że ustali co to jest i sie pochwali. Ja bym na to kółko z dziurami nawet nie spojrzał. Ale faktycznie, jak owijaliśmy ten nie za duży kawałek metalu w folie, to dziwnie "za ciężki" był. Może trzeba je poprzymierzać do tego czołgu w MWP ? Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE Strona Główna -> Ciekawe wydarzenia, imprezy oraz relacje z LASTMINUT ... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin